Harlej

16. prosince 2007 v 10:29 |  Zpěváci zpěvačky skupiny
100 6260
DSC07442
DSC05620
tondaTomášKolins
MartinLibor
Vznik a historie kapely
Populární česká crazy rocková kapela Harlej vznikla v roce 1994 v Mostě. Crazy rock vyniká velmi divokou a strhující rytmikou jednotlivých skladeb ve spojení s důmyslnými (někdy i dvojsmyslnými) texty. Zakládající členové kapely, trojice Vláďa Šafránek, Tonda Rauer a Tomáš Miřátský, připravili v roce 1994 pár skladeb, ze kterých ještě v tomtéž roce vznikla demonahrávka skupiny Harlej.
Demo se setkává s překvapivým zájmem vydavatelských firem. Skladby na něm pocházejí především "ze šuplíku" Rauerovi kapely Brian. Ještě v roce 1994 podepisuje kapela smlouvu s vydavatelstvím Snake Record. Harlej se téměř okamžitě pouští do nahrávání první desky a to v sestavě Vláďa Šafránek (zpěv), Tonda Rauer (kytara), Ota Hereš (kytara), Vítek Fiala (baskytara) a pětici doplnil ještě bubeník Dan Šůra.
V roce 1995 vydává Harlej velmi úspěšné první album s názvem Aj mena ou bejby hel (skladby: Toník a Vládík, Brikety, Piliny...). Album jasně definuje u nás velmi oblíbený hudební styl crazy rock. Na podzim roku 1995 vydává Harlej také doprovodný videoklip Toník a Vládík, který slavil úspěchy v českých televizních hitparádách. Odměnou kapele za vynaložené úsilí bylo také umístění na předních příčkách anket nejznámějších tuzemských časopisů. Během roku 1996 kapela koncertuje po celé České republice a podporuje tak vydané album. Zároveň se také připravují materiály na album následující.
Začátkem roku 1997 kapela dokončuje materiál pro novou desku. Natáčení probíhá opět pod záštitou vydavatelské firmy Snake Records. Druhé album nese název Harlej Krišna (skladby: 1984, Ruská, Harlej Krišna...). Na podzim roku 1998 Harlej připravuje další album. Tentokrát se však kapela rozhodla nenatáčet jej ve studiu, ale vybrala si normální hudební sál v Radnicích u Rokycan. Kromě prostředí pro natáčení změnila kapela také vydavatelství - kapelník Tonda Rauer přijal nabídku pana Sokola, majitele firmy SPV (Sokol´s Power Voice s.r.o.). V pořadí třetí CD s názvem Harlejova Kometa (skladby: Optimistická, Jůlie, Eda, R.I.P...) vyšlo v listopadu 1998, oficiální křest proběhl 25.11.1998 v pražském Rock café.
Ještě před natočením desky dochází ke změně sestavy. Na post baskytaristy oficiálně nastupuje Richard Karč (již dříve v Hraleji za Fialu zaskakoval) a nahrazuje tak Vítka Fialu, který musel kapelu z nedostatku času opustit. Koncem roku 1999 se kapela odmlčuje, členové se shodli, že se budou nějaký čas věnovat soukromým záležitostem a činnosti kapely na pár měsíců přeruší. V té době začaly také prosakovat z médií zprávy, že se kapela rozpadá. Ovšem začátkem roku 2000 začali členové Harleje pracovat na dalším řadovém albu, tentokrát s již předem vybraným názvem Zastavte tu vodu (skladby: Pověste ho vejš, Svařák...). Album se natáčelo v Ostravě, o vydání alba se opět postaralo vydavatelství SPV.
Na jaře roku 2001 postihla Harlej krize. Dan Šůra musel s bubnováním ze zdravotních důvodů skončit. Tonda s Vláďou začali přemýšlet co dál. Rozhodli se pořádně zamíchat sestavou a do nového roku již Harlej vstupoval se zakládajícími členy Šafránkem a Rauerem, které doplnili tři noví muzikanti Debustrolu - kytarista Martin Volák, baskytarista Kolins a bubeník Libor Fanta. V roce 2001 také vyšla reedice alba Aj mena ou bejby hel.
V létě roku 2002 začalo natáčení dalšího alba Musíme se pochválit, máme auto z Mostu (skladby: Z Cuby kiwi, Začalo to nevinně, Horší to nebude...). Po celý rok 2002 skupina neúnavně koncertovala a koncem téhož roku byly také spuštěny oficiální stránky kapely http://www.harlej.cz/. Mimochodem stránky fungují do dnešních dní a já osobně je považuji za nejlepší webovky české rockové kapely - najdete zde vše, na co si vzpomenete - aktuality, diskografii, texty, haldu mp3, videoklipy, hry, tapety... V roce 2002 ještě také vychází v reedici album Harlej Krišna.
V roce 2003 vyráží kapela na vlastní turné Musíme se pochválit tour. Následujícího roku na podzim vydává skupina další řadové album, tentokrát s názvem Když chválím, tak sebe (skladby: Přirození, Zemětřesení, Živýho mě nedostanou, Peklo hledá superstar...). O vydání alba se tentokrát postarala společnost Monitor.Harlej v aktuální sestavě s Tomášem Hrbáčkem (vlevo)
Rok 2005 byl především ve znamení 10. výročí kapely. Vyvrcholením oslav byl megakoncert v plzeňském sále DK Inwest spojený s natáčením prvního DVD. Kapela pozvala všechny své bývalé členy, dále skupiny Hewer, Komunální odpad a Divokej Bill. Jednalo se o mimořádně dlouhý, pohodovou atmosférou nabitý koncert samotné skupiny, který trval déle něž dvě hodiny. Po celou dobu byl snímán kamerami, které pořizovali digitální videozáznam pro připravované DVDcko. Výroční DVD Když chválíme, tak vás vyšlo před vánoci 2005.
Na konci ledna 2006, pár dní před začátkem natáčení nového alba, opustil kapelu velmi narychlo její charismatický a u diváků oblíbený zpěvák Vláďa Šafránek. Odchod oznámil kapele prostřednictvím mobilního telefonu a to textovou zprávou ve znění: "Panove sorry, ale ja uz se do neceho novyho poustet nechci a byl bych rad, kdyby se mi povedlo tu muziku hodit za hlavu. "V"." Skupina okamžitě vyhlašuje konkurz. V březnu 2006 vydala kapela Harlej prohlášení, že již zkouší s novým zpěvákem, jímž se stal Tomáš Hrbáček (ex MASH).
Na podzim roku 2006 vydala u vydavatelství EMI skupina Harlej první desku s Tomášem Hrbáčkem na postu zpěváka. Album je doslova nabito energií a pro drtivou většinu fanoušků se stalo příjemným překvapením, i když se hudební styl kapely se poměrně radikálně změnil.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.