Historie Silvestru!!!

31. prosince 2007 v 15:58 |  Silvestr
Svatý Silvestr, jehož jméno se stalo symbolem posledního dne v roce, byl kněz, který přežil pronásledování křesťanů za císaře Diokleciána, se stal r. 314 papežem.
Svatý Silvestr je patronem domácích zvířat a dobré úrody. Je zobrazován v papežském rouše s berlou, jeho dalšími atributy jsou kniha, mušle, býk.
O Silvestrovi se dochovalo několik legend. Podle jedné z nich chtěla Helena, císařova matka, vést svého syna k židovství, když už se mezitím stal křesťanem. Nato došlo mezi Silvestrem a dvanácti rabíny k hádce, při níž překonal křesťan Silvestr nejprve 11 rabínů. Dvanáctý pak usmrtil býka, ale neuměl mu vrátit život. Silvestrovi se to povedlo. Dojati tímto činem, dali se pak Helena i rabíni pokřtít. Konkrétních zpráv o Silvestrově životě se ale dochovalo velice málo. Je jedním z prvních uctívaných světců, jehož kult se rozšířil do celé Evropy. Jeho svátek se slaví už od 5. století.
Kdysi se jeho svátek nespojoval se žádnými oslavami ani zvyky. Silvestrovská noc získala na významu, až když se v průběhu 16. století ve většině křesťanských zemí ustálil kalendář gregoriánský a počátek nového roku na 1. lednu. Lidé navštěvovali kostel, děkovali za dobré prožití uplynulého roku a modlili se za dobrý průběh nového. Veselí a zvyky z pohanských dob však církev nepodporovala.
Teprve rozvoj ekonomiky a vědy v 19. století, který předznamenal příchod "nového zlatého věku", dodal silvestrovské noci větší význam. Společnost bohatla a v očekávání ještě lepšího roku slavila Silvestra stále veseleji a okázaleji, s množstvím pokrmů a nápojů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.